Odwiedzone przez nas miejsca


Krzyż upamiętniający bitwę oddziału Jerzyków z formacją RONA pod Pociechą w Puszczy Kampinoskiej w dniach 28sierpnia 2września 1944r.
 
Na przełomie sierpnia i września 1944 r. pod Pociechą doszło do jednej z największych bitew partyzanckich w Puszczy Kampinoskiej. Było to starcie z oddziałami rosyjskiej brygady RONA, wsławionej okrucieństwami i masowymi zbrodniami popełnionymi na Woli i Ochocie w sierpniowych dniach Powstania Warszawskiego. Oddziały RONA odesłane zostały przez Niemców z Warszawy do puszczy w celu zablokowania partyzanckim oddziałom dostępu do stolicy. W bitwie brały udział m.in. Powstańcze Odziały Specjalne „Jerzyki” pod dowództwem por. Jerzego Strzałkowskiego „Jerzego”.  
Drugiego września na pomoc przyszły oddziały sochaczewskie Armii Krajowej. Trwający wiele godzin atak nieprzyjacielski mimo wsparcia artylerii i lotnictwa nie przełamał polskiej linii obronnej. Bój zakończył się zwycięstwem oddziałów powstańczych. W walkach zginęło 8 żołnierzy „Jerzyków” i 4 kawalerzystów, rannych zostało 21 partyzantów.
Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach zostało powołane w 1973 r., a od 1980 r. jest oddziałem Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. W tym samym roku powstała ekspozycja stała, prezentująca fotografie, dokumenty i pamiątki związane z ofiarami hitlerowskich egzekucji w podwarszawskich lasach.


 
 Cmentarz-mauzoleum Palmirymiejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939-1943, zlokalizowany na południe od wsi Palmiry w Gminie Czosnów w województwie mazowieckim w Kampinoskim Parku Narodowym.

Pomnik w Parku Kombatantów
Mieszkańcy nowego mazowieckiego miasta zaangażowali się aktywnie w konspiracyjne działania w czasie hitlerowskiej okupacji. Wspierali w jej okresie potrzebujących pomocy miejscowych Żydów. Kiedy wybuchło powstanie warszawskie, wielu z nich wzięło udział w walkach lub wspomagało żołnierzy Armii Krajowej. Aktywność społeczeństwa Włoch stała się zagrożeniem dla okupantów.

16 września 1944 r. przez miasto przetoczyła się fala masowych aresztowań. Hitlerowcy pojmali wówczas około 5000 mężczyzn. Zgrupowano ich w parku Koelichenów, skąd poprzez przejściowy obóz w Pruszkowie wywieziono ich do różnych obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty w głąb Rzeszy. Według szacunków w hitlerowskich kaźniach życie straciło około 2100 mieszkańców miejscowości.

 Pamięć poległych i zamordowanych mieszkańców Włoch upamiętniono pomnikiem na terenie parku, który stał się początkiem ich gehenny w 1944 r. Na jego skraju ustawiono głaz z pamiątkową tablicą, a obok niego ułożono płytę z okolicznościową inskrypcją. Po renowacji pomnika, która miała miejsce w 1999 r., na tablicy dodano tekst poświęcony ofiarom reżimu sowieckiego.


Miejsce pamięci przy ul. Mszczonowskiej upamiętniające jedną z 5 publicznych egzekucji więźniów Pawiaka w Warszawie 16 października 1942r , akt represji na ludności cywilnej za (Akcja „Wieniec”) czyli dywersje Armii Krajowej mającą na celu sparaliżowanie warszawskiego węzła kolejowego. Były to pierwsze egzekucje publiczne przeprowadzone w okupowanej Warszawie. Z tyłu widzimy autentyczną szubienice z czasów okupacji.



Muzeum Powstania Warszawskiego – muzeum historyczne w Warszawie,założone w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego.













Pomnik Małego Powstańca

Chłopczyka w za dużym hełmie i z karabinem w drobnych dłoniach nikomu nie trzeba przedstawiać. Stacjonuje przy Barbakanie na Starym Mieście. Pełni nieprzerwaną straż nad dumną, odrodzoną Warszawą, o której godność i blask bili się kilkadziesiąt lat temu jemu podobni chłopcy.

Pomnik dłuta Jerzego Jarnuszewicza powstał z inicjatywy warszawskich harcerzy. Został odsłonięty 1 X 1983 roku przez Jerzego "Lubicz" Świderskiego - najmłodszego powstańca, żołnierza batalionu "Wigry". Bardzo udana rzeźba, nie tylko pod względem wykonania. Bije od niej dziecięca niewinność, wiara w ideały, poświęcenie, oddanie, godność. Patrząc nań natychmiastowo w głowie słyszmy znajomą melodię i słowa: "Czuwaj wiara i wytężaj słuch, pręż swój młody duch, pracując za dwóch! Czuwaj wiara i wytężaj słuch, pręż swój młody duch , jak stal"!












Muzeum Wojska Polskiego to powszechnie znana placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo- historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski.

W chwili obecnej w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Zbiory wciąż powiększają się o nowe zakupy oraz liczne dary. Zgromadzone eksponaty prezentowane są w salach ekspozycji stałej i na licznych wystawach czasowych.